Donice dla szkółkarstwa

Automatycznie zapisany szkic
Czerwiec 14, 2019
Show all

Donice dla szkółkarstwa

Wszędzie tam, gdzie rośliny hodowane są w celach późniejszego ich rozsadzania, czyli w szkółkach i ogrodach, bardzo ważne jest to, aby stosować odpowiednie donice produkcyjne. To od nich w dużej mierze zależy to, czy dana roślina będzie bezpiecznie transportowana do miejsca docelowego. A bezpieczeństwo to odnosi się do zabezpieczenia korzeni rośliny i zapewnienia jej odnowieniowego poziomu nawilżenia. I doniczki produkcyjne taką gwarancję dają. Są one zresztą tak skonstruowane, aby być funkcjonalnymi ergonomicznymi.
A jakie rodzaje tych doniczek możemy znaleźć na rynku? Przede wszystkim ich podział opiera się na kształt, bo jeśli chodzi o materiał, z jakiego są wykonane, to zdecydowanie przeważa tutaj plastik. Ale wróćmy teraz do kształtu. Najbardziej popularne są dzisiaj doniczki produkcyjne kwadratowe. Ten rodzaj doskonale sprawdza się zarówno w produkcji rozsady, siewie, jak i sadzonkowaniu. W każdym z tych procesów wydają się być niezastąpione. wykonane z trwałego plastiku, na dnie posiadają specjalne otwory. To dzięki nim nadmiar wody może spokojnie się ulotnić. W ten sposób roślina nie ma zbytniej wilgoci i nie jest narażona na choroby nią powodowane. 
Kolejny elementem, na który warto zwrócić uwagę, jeśli chodzi o donice produkcyjne, jest łatwość wyjmowania młodych roślin. Przesadzając je nie uszkadzamy bryły korzeniowej, co gwarantuje doskonałe warunki do przyjęcia w nowym środowisku. 
Biorąc pod uwagę fakt, że doniczki produkcyjne mają różne wymiary, można stosować je także z powodzeniem w ogrodnictwie. Jeśli lubimy co jakiś czas zmieniać położenie roślin, sadzenie ich w takich doniczkach w ogrodzie to bardzo dobre rozwiązanie. Zawsze można doniczkę wykopać i bez ryzyka uszkodzenia rośliny posadzić ją w innym miejscu. Jeśli więc do tej pory myślałeś, że doniczki produkcyjne kwadratowe to rozwiązanie idealne tylko w szkółkach, czas zmienić swój sposób myślenia. Bo okazuje się, że doskonale sprawdzają się one również w naszych domowych ogródkach, czy na naszych działkach.

Komentarze są wyłączone.